Powstawanie ceramiki krok po kroku
Kompletny proces wykonania ceramicznych przedmiotów – od pierwszego formowania gliny do gotowego produktu – trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Podczas tego wieloetapowego procesu, każdy z nich musi wielokrotnie przejść przez nasze ręce, aby można było wyjąć z pieca gotowy, poszkliwiony i zdobiony złotem fajans lub porcelanę.
Film publikujemy dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie
i Arkadii.
1. formowanie
Kształt fajansowych talerzy i mis przeznaczonych do zdobienia majoliką nadawany jest poprzez nakładanie i modelowanie płata gliny plastycznej o odpowiedniej wielkości i grubości na specjalnej gipsowej formie. W przypadku przedmiotów, takich jak kubki, filiżanki czy figurki odbywa się to poprzez odlewanie w formach gipsowych fajansowych lub porcelanowych mas lejnych. Tak wykonane półprodukty poddawane są następnie powolnemu schnięciu, co trwa od 5 do 7 dni. Po tym czasie suche już naczynia są oczyszczane, a ich ścianki i krawędzie wyrównywane ręcznie.
2. wypał surowej gliny
Oczyszczone przedmioty utwardza się, wypalając je w piecu przez około 10 godzin w temperaturze 1000 °C. Wyjęte z pieca biskwity, jak nazywa się ceramikę po pierwszym wypale, pokrywane są szkliwem ceramicznym.
3. zdobienie majoliką
Na tym etapie odbywa się ozdabianie naczyń majoliką, co polega na malowaniu farbą na surowym, niewypalonym jeszcze szkliwie.
4. wypał szkliwa
Odbywa się w temperaturze 1100 °C – w przypadku majoliki lub 1250 °C – w przypadku porcelany. Po skończonym wypale i wystygnięciu pieca, co trwa około 48 godzin, poszkliwiona i wypalona ceramika znakowana jest sygnaturą manufaktury oraz zdobiona złotem lub kalką naszkliwną. W celu ich utrwalenia konieczny jest kolejny, trzeci, ostatni już wypał. Tym razem piec rozgrzewany jest do temperatury 850 °C, w której kalka wtapia się w poszkliwioną powierzchnię, a złoto nabiera swojej charakterystycznej połyskującej żółtej barwy.