Proces

Film publikujemy dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Jak powstaje ceramika w manufakturze

Cały proces wykonania ceramiki – od pierwszego formowania gliny do gotowego produktu – trwa niekiedy dwa tygodnie. Podczas tego wieloetapowego procesu, każdy przedmiot wiele razy musi przejść przez nasze ręce, abyśmy mogli wyjąć z pieca gotową, poszkliwioną i ozdobioną złotem porcelanę lub talerz majolikowy.

1. formowanie produktu

W przypadku porcelanowych naczyń odbywa się to poprzez odlewanie w formach gipsowych upłynnionej porcelany. Talerzom przeznaczonym do ozdabiania majoliką kształt nadajemy modelując je z gliny plastycznej – odpowiedniej wielkości i grubości płat gliny nakładamy na specjalną formę gipsową. Tak wykonany półprodukt poddawany jest powolnemu schnięciu. Trwa to około 5-7 dni. Po tym czasie gliniane przedmioty są oczyszczane, ścianki i krawędzie wyrównywane.

2. wypał

Tak przygotowaną ceramikę utrwala się, wypalając ją w piecu w temperaturze 1000 °C. Trwa to około około 10 godzin. Po całkowitym wystygnięciu pieca tzw. biskwit (nazywa się tak ceramikę po pierwszym wypale) pokrywamy szkliwem ceramicznym.

3. majolika

Na tym etapie odbywa się ozdabianie talerzy majoliką – malowanie farbą na surowym, niewypalonym szkliwie.

4. wypał szkliwa

Odbywa się to w temperaturze 1100 °C – dla majoliki, lub 1250 °C – w przypadku porcelany. Po skończonym wypale i wystygnięciu pieca – co trwa około 48 godzin, wypalona i poszkliwiona ceramika znakowana jest sygnaturą manufaktury oraz ozdabiana złotem lub kalką naszkliwną. W celu utrwalenia tego procesu konieczny jest trzeci wypał. Tym razem piec rozgrzewa się do temperatury 850 °C w której kalka wtapia się w poszkliwioną powierzchnię a złoto utrwala się.