ODKRYJ NASZĄ HISTORIĘ

O nas

Wielka rodzinna historia zamknięta w niewielkich i kruchych przedmiotach: kaflach, naczyniach i figurkach, które umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnymi tendencjami w sztuce użytkowej.

Manufaktura w Nieborowie została założona w 1881 roku przez właściciela pałacu w Nieborowie, księcia Michała Piotra Radziwiłła, jako Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych. W 2017 roku, po ponad stu latach, rodzina Radziwiłłów wróciła do nieborowskiej manufaktury. Każdy przedmiot stemplowany jest znakiem fabrycznym z czasów Michała Piotra (inicjałami MPR z mitrą książęcą est. 1881 i dopiskiem Majolika Nieborów) oraz sygnowany inicjałami współczesnych twórców. To jedyne w Polsce miejsce, w którym majolika tworzona jest w swoim pierwotnym budynku, wykorzystując przy tym tradycyjne technologie i lokalne materiały.

Proces wytwarzania

Cały proces produkcji w naszej manufakturze przebiega ręcznie – zaczynając od formowania z gliny lub porcelany, poprzez nakładanie szkliwa ceramicznego a kończąc na ozdabianiu majoliką lub złotem. Wyjątkową zaletą tej metody produkcji jest indywidualny i niepowtarzalny wygląd każdego elementu.

Jaszczur

Dziś wraz z innymi dziełami sztuki, które wyszły spod rąk XIX-wiecznych mistrzów majoliki nieborowskiej jaszczur eksponowany jest w gablocie pałacowego muzeum. Po przeszło stu latach wraca jako swoja replika, żeby móc cieszyć oczy współczesnych i stać się oryginalną ozdobą ich domów. XIX-wieczny służył miłośnikom dymu cygarowego za wykwintną popielnicą, a dzisiejszy również jako puzderko na rzeczy wszelakie acz drobne.

KADZIELNICA W KSZTAŁCIE PSA FO

Pies Fo

Psa Fo zaprojektowano jako naczynie do stożkowych kadzidełek, w którym ruchoma główka służy za pokrywkę. W pracowni nieborowskiej manufaktury przydano mu majolikowego sznytu, tworząc bibelot godny i skromnej kawalerki i bogatej rezydencji. Para statuetek przedstawiających Fo uznawana jest za idealny podarunek wyrażający szacunek dla obdarowywanych.

nasze wybrane produkty znajdziesz w sklepach:

Kontakt

Manufaktura Majoliki
Aleja Lipowa 35
99-416 Nieborów

tel.: +48 575 101 018
email: pracownia@majolikanieborow.pl

Formularz kontaktowy